O Orlické přehradě


Rekreační středisko Trhovky » O Orlické přehradě


Vodní nádrž Orlík je součástí Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována
v letech 1954 - 1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera. Orlická přehrada je v řetězu vltavských přehrad největší, nejvyšší a nejmohutnější. Její 450 m dlouhá betonová tížní hráz dosahuje v koruně výšky 91m a zadržuje jezero o ploše 2 732 ha, dlouhé na Vltavě 68 km na Otavě 23 km a na Lužnici 7km. Největší hloubka je 74 m.Objemem nadržené vody se nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Stálý objem nádrže, určený kótou 330,0 m,činí 280 mil. m3. Zásobní objem je 374,5 mil. m3, z toho využitelný zásobní objem po kótu 351,6 m představuje 85 mil.m3. Ochranný objem nad touto úrovní činí 62,1 mil m3 s maximální hladinou na úrovni354,0 m nad mořem. Celkový maximální teoretický objem vody tak může dosáhnout 716,6 mil. m3. Součástí Orlické přehrady je vodní elektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami o celkovém instalovaném výkonu 4×94,5 MW, sloužící především k pokrytí špičkových odběrů elektřiny. Střední roční výroba elektrické energie, představuje 398,1 GWh.Po koruně hráze vede silnice spojující Milevsko s oblastí Příbramska.Součástí stavby přehrady bylo i lodní zdvihadlo pro lodě o výtlaku do 300 t, to však nebylo dokončeno."

 

Informace pro návštěvníky

Vodní elektrárna Orlík nemá zatím vlastní informační centrum, ale je možná návštěva provozu - strojovny a hráze. Exkurze je vhodná pro skupiny (max. do 50 osob) i jednotlivce, vždy však po předchozím objednání.

Exkurzi do elektrárny Orlík si je nutné rezervovat na tel. 737 506 950 (číslo je funkční denně od 6:00 do 20:00), nebo e-mailem pisecko@email.cz.

Vstupné

60 Kč /dospělý, 30 Kč / dítě

 

Novinka

V letošním roce je možné absolvovat výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze. Na lodi se během jízdy promítá film ze stavby přehrady a další historické snímky. V ceně je i drobné občerstvení a nápoje. Výletníci získají slevu na oběd v hotelu Zvíkov a vstupné do hradu Zvíkov.

Výlet je vhodný pro rodiny, firemní skupiny, školní výlety, individuální turisty. Cestu lodí lze absolvovat i s kočárkem, vstup s ním do elektrárny a hráze však možný není.

  • Cena: 390 Kč / dospělí, 290 Kč / ditě
  • Termíny: 2., 16., 30. července a 13. a 27. srpna 2013

Další důležité pokyny včetně času vyplutí obdržíte při rezervaci (vždy nutná). Pro skupiny je možné volit jiný termín. Kapacita lodi je nejméně 50 osob, lze měnit i místo vyplutí. U školních výletů se cena odvíjí od počtu žáků.

 

 

Orlická přehrada
Vyhlídková loď

© Všechna práva vyhrazena MERKUR HOŘOVICE s.r.o. - Rekreační středisko Trhovky

internetové stránky tvorba

Kontaktujte nás

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.